روستای اوزکلا tag:http://ozkala.mihanblog.com 2020-05-27T00:29:01+01:00 mihanblog.com هدف از ایجاد وبلاگ 2010-07-22T09:44:05+01:00 2010-07-22T09:44:05+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/22 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور بسم الله الرحمن الرحیم                        اللهم صل علی محمد وآل محمد اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه فی هذه الساعه و فی کل ساعه ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا این وبلاگ در تاریخ ۵/۴/۸۹ درسیزدهم ماه پرفیض رجب ، سال روز ولادت با سعادت مولی الموحدین امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام ایجاد گردید بسم الله الرحمن الرحیم

                       اللهم صل علی محمد وآل محمد

اللهم کن لولیک الحجه بن الحسن صلواتک علیه وعلی آبائه فی هذه الساعه و فی کل ساعه ولیا و حافظا و قائدا و ناصرا و دلیلا و عینا حتی تسکنه ارضک طوعا و تمتعه فیها طویلا

این وبلاگ در تاریخ ۵/۴/۸۹ درسیزدهم ماه پرفیض رجب ، سال روز ولادت با سعادت مولی الموحدین امیرالمومنین حضرت علی علیه السلام ایجاد گردید . انشاءالله با توکل بر خدا و عنایات اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ، مطالبی که مرضی رضای الهی است درآن ثبت گردد. هدف از ایجاد این وبلاگ آشنائی با روستای اوزکلا به ویژه شهدای گرانقدرآن است . امید است به یاری خداوند بزرگ و مهربان موفقیت نسبی در این راستا حاصل گردد .  

]]>
مقدمه 2010-07-22T08:39:50+01:00 2010-07-22T08:39:50+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/21 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور تقدیم به پیشگاه مقدس اهل بیت عصمت و طهارت صلوات الله علیهم اجمعین خاصه آقا و مولایمان حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فدا ، امام زمان مهدی فاطمه سلام الله علیها ، منتقم آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم و عدالت گستر بی همتا و یاور مظلومان و مستضعفان عالم و درهم کوبنده ظالمان و ستمگران و تقدیم به نمایندگان برحق حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ، امام خمینی رضوان الله تعالی علیه ، احیاگر اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم و امام خامنه ای مد ظ

تقدیم به پیشگاه مقدس اهل بیت عصمت و طهارت صلوات الله علیهم اجمعین خاصه آقا و مولایمان حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فدا ، امام زمان مهدی فاطمه سلام الله علیها ، منتقم آل محمد صلی الله علیه و آله و سلم و عدالت گستر بی همتا و یاور مظلومان و مستضعفان عالم و درهم کوبنده ظالمان و ستمگران و تقدیم به نمایندگان برحق حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف ، امام خمینی رضوان الله تعالی علیه ، احیاگر اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم و امام خامنه ای مد ظله العالی ، رهبر معظم انقلاب و ولی امر مسلمین جهان و ادامه دهنده راه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و تقدیم به ارواح مطهر و ملکوتی همه شهیدان راه خدا ، خاصه شهدای روستای اوزکلای نور مازندران که با رهبری حضرت امام و مقام معظم رهبری ، شهادت این آرزوی دیرینه اشان را در آغوش کشیدند و یک بار دیگر اسلام عزیز و انقلاب اسلامی را بیمه نمودند . یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد .

]]>
عشق به ولایت 2010-07-22T08:20:22+01:00 2010-07-22T08:20:22+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/69 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور زادگاهم      روستای       اوزکلا        جلوه گر  از  لطف  و  از   نور  خدا زادگاهم دره عشق است و نور        زادگاهم    مهد   ایمان   و   شعور زادگاهم      زادگاه      اولیاست        در زادگاهم      روستای       اوزکلا        جلوه گر  از  لطف  و  از   نور  خدا

زادگاهم دره عشق است و نور        زادگاهم    مهد   ایمان   و   شعور

زادگاهم      زادگاه      اولیاست        در فضا عطر شهیدانش به جاست

اوزکلا     مهد    شهیدان     خدا         افتخار          مردمان          با صفا

مردمانش  عاشق  و  اهل   ولا         در   ره  رهبر   کنند  جان   را   فدا 

]]>
موقعیت جغرافیایی (روستاهای دره نور) 2010-07-22T08:10:11+01:00 2010-07-22T08:10:11+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/20 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور   روستای اوزکلا از توابع بخش بلده شهرستان نور استان مازندران می باشد . از سمت تهران بعد از گذشتن از شهرستان کرج ، در جاده چلوس و ۱۰ کیلومتر بعد از تونل معروف کندوان به دو راهی پل زنگوله می رسیم که آغاز روستاهای توابع بخش بلده می باشد .  از ابتدای این جاده فرعی تا روستای بلده ، روستاهای دونای بالا و پائین ، ایلیکا ، کلاونگا ، کمربن ، نسن ، پیل ، کلاک بالا و پائین ، میناک ، نته ، نیکنام ده ، یوش ( زادگاه نیما یوشیج ) ، یاسل ، بل ، كلیك ، کمرود ،

 

روستای اوزکلا از توابع بخش بلده شهرستان نور استان مازندران می باشد . از سمت تهران بعد از گذشتن از شهرستان کرج ، در جاده چلوس و ۱۰ کیلومتر بعد از تونل معروف کندوان به دو راهی پل زنگوله می رسیم که آغاز روستاهای توابع بخش بلده می باشد . 

از ابتدای این جاده فرعی تا روستای بلده ، روستاهای دونای بالا و پائین ، ایلیکا ، کلاونگا ، کمربن ، نسن ، پیل ، کلاک بالا و پائین ، میناک ، نته ، نیکنام ده ، یوش ( زادگاه نیما یوشیج ) ، یاسل ، بل ، كلیك ، کمرود ، بردون ، سرآسب ، حطر ، یالرود ، مرچ ، و بعد از بخش بلده نیز روستاهای زردكمر ، دویلات ، سادات محله ، چل رود ، مزید ، ولاشید ، ایل ، تاكر ، كلا ، نج ، ایوا ، فییول ، كرسی ، گزناسر ، توران كلا ، تیرستاق ، رزن و همچنین روستای ورازن كه قبلا جزء منطقه كجور از توابع نوشهر بوده است ، قرار دارند .

چند کیلومتر بعد از روستای نیکنام ده جاده ای فرعی در سمت راست وجود دارد که آن را به روستاهای اوز ، اوزکلا ، ناحیه ، پیچ ده ، انگه رود ، خجیركلا ، كام و بطاهركلا می رساند .

       

]]>
نمای قدیم و جدید روستا 2010-07-22T07:00:41+01:00 2010-07-22T07:00:41+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/15 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور     این روستا در دامنه دو طرف دره یکی از کوه های منطقه ، رو به مشرق قرار دارد . خانه هائی که از قسمت بالا محله یعنی در ارتفاع حدود ۲۵۰ متری به سمت پائین محله امتداد دارند و بصورت پراکنده در زمینهای اطراف آن و کنار جاده گسترش یافته اند ، به طوری که یک سمت آن تا فاصله ۱ کیلومتر ادامه پیدا کرده و به روستای اوز رسیده است . البته بیشتر ساکنان روستا ، خاصه آنهائی که در قسمت صحرا خانه ساخته اند ، ییلاقی هستند و فقط تابستان در آن سکونت دارند .

 

 

این روستا در دامنه دو طرف دره یکی از کوه های منطقه ، رو به مشرق قرار دارد . خانه هائی که از قسمت بالا محله یعنی در ارتفاع حدود ۲۵۰ متری به سمت پائین محله امتداد دارند و بصورت پراکنده در زمینهای اطراف آن و کنار جاده گسترش یافته اند ، به طوری که یک سمت آن تا فاصله ۱ کیلومتر ادامه پیدا کرده و به روستای اوز رسیده است . البته بیشتر ساکنان روستا ، خاصه آنهائی که در قسمت صحرا خانه ساخته اند ، ییلاقی هستند و فقط تابستان در آن سکونت دارند .

کوه های بلند ، اطراف روستا را احاطه کرده اند و بیشتر زمینها به لحاظ قرار گرفتن در دامنه آن شیب دار هستند و مکانهای مسطح در آن بسیار کم است . رودخانه اصلی روستا از طرف روستای ناحیه جاری گشته و به سمت شمال ادامه می یابد . این رودخانه در فصل بهار بسیار پر آب و خروشان بوده و نمی توان از آن عبور کرد . در فصل زمستان نیز به جهت سرمای زیاد روی آن را یخ می پوشاند . در این رودخانه انواع موجودات آبزی مانند ماهی قزل آلای خال قرمز وجود دارد که به خاطر شکار غیر قانونی نسل آن در حال انقراض است . رودخانه کوچکتر دیگری که روبروی روستا قرار دارد ، از سمت روستای انگرود جریان یافته که به رودخانه اصلی روستا می ریزد . زمینهای روستائیان در دوطرف این دو رودخانه قرار گرفته که به وسیله آن سیراب می گردند .

در سالهای نه چندان دور جمعیت روستا زیاد بود ، اما با این که به برکت انقلاب اسلامی جاده و برق و آب و تلفن و امکانات دیگر به روستا آورده شده ، متاسفانه چند سالی است که افراد جوانتر به واسطه سختی کار و تامین نشدن هزینه زندگی امروزی ، روستا را برای امرا معاش و پیدا کردن کار در شهر ، ترک نموده اند . بنابراین با از دنیا رفتن افراد سالخورده ، جمعیت آن هر سال کمتر شده و به علت جایگزین نشدن آن ، خانه های بیشتری متروک می گردند . به طوری که در زمستان شاید تعداد آن به ۱۰ تا ۲۰ خانوار هم نرسد . روستاهای دیگر هم با این وضعیت روبرو هستند .  

شغل روستائیان بیشتر کشاورزی ، باغداری و دامداری در حد رفع نیاز خودشان است .

]]>
مساجد اوزکلا 2010-07-22T06:58:18+01:00 2010-07-22T06:58:18+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/83 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور روستای اوزکلا از قدیم الایام دارای سه مسجد بوده که مهمترین آن مسجد جامع است که در پائین محله قرار دارد و کمی بالاتر از آن مسجد سیاه محله است که در وسط روستا قرار گرفته و کمی بالاتر از آن مسجد بالامحله قرار دارد . این مساجد از دیرباز تا کنون مورد استفاده روستائیان جهت نماز و نیز برگزاری مراسمهای مذهبی خاصه در ایام محرم بوده است و از آنجا که به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) مساجد سنگر دفاع از اسلام است ، مردم با ایمان و انقلابی روستا علاوه بر مسایل عبادی ، مسائل سیاسی و روز خود را نیز با تجمع در این روستای اوزکلا از قدیم الایام دارای سه مسجد بوده که مهمترین آن مسجد جامع است که در پائین محله قرار دارد و کمی بالاتر از آن مسجد سیاه محله است که در وسط روستا قرار گرفته و کمی بالاتر از آن مسجد بالامحله قرار دارد . این مساجد از دیرباز تا کنون مورد استفاده روستائیان جهت نماز و نیز برگزاری مراسمهای مذهبی خاصه در ایام محرم بوده است و از آنجا که به تعبیر حضرت امام خمینی (ره) مساجد سنگر دفاع از اسلام است ، مردم با ایمان و انقلابی روستا علاوه بر مسایل عبادی ، مسائل سیاسی و روز خود را نیز با تجمع در این مساجد برگزار می نمایند . که در این میان مسجد پائین محله مرکزیت بیشتری دارد و اغلب مردم روستا در این مسجد فعالیت دارند . فضای روحانی این مساجد یادآور یاد و خاطره شهدای روستا در سالهای گذشته بوده که هنوز شمیم عطر دلنشین آن مسافران عاشق در آن به مشام می رسد .   

مسجد جامع ( پائین محله )

 

مسجد سید الشهداء ( سیاه محله )  

 

مسجد بالا محله

 

]]>
امامزاده سید زکریا و حسینیه اوزکلا 2010-07-22T06:57:33+01:00 2010-07-22T06:57:33+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/16 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور       امامزاده سید زکریا که از نسل امام سجاد علیه السلام می باشد ، زینت بخش روستا گردیده است . مردم روستا معجزات زیادی از این امامزاده نقل می کنند و حاجات بسیاری از آن گرفته اند . اهالی روستا خاطره سیل بزرگی را به یاد دارند که در مسیرش خانه های زیادی را تخریب نمود و هنگام رسیدن به امامزاده به دو قسمت تقسیم شد و از دو طرف امامزاده سرازیر گشت .    این امامزاده در وسط روستا قرار گرفته است و تا قبل از انقلاب اسلامی ، فضائی بسیار محدود و ضریح کوچک چوبی

 

 

 

امامزاده سید زکریا که از نسل امام سجاد علیه السلام می باشد ، زینت بخش روستا گردیده است . مردم روستا معجزات زیادی از این امامزاده نقل می کنند و حاجات بسیاری از آن گرفته اند . اهالی روستا خاطره سیل بزرگی را به یاد دارند که در مسیرش خانه های زیادی را تخریب نمود و هنگام رسیدن به امامزاده به دو قسمت تقسیم شد و از دو طرف امامزاده سرازیر گشت .   

این امامزاده در وسط روستا قرار گرفته است و تا قبل از انقلاب اسلامی ، فضائی بسیار محدود و ضریح کوچک چوبی داشت . چند سال بعد از انقلاب نسبت به گسترش فضای آن اقدام گردید و حدود ۱۰ سال پیش ضریح بزرگ و زیبائی بر روی قبر مطهر آن بزرگوار نصب گردید و حسینه ای بزرگ در کنار آن ساخته شد .    

]]>
هیئت متوسلین به حضرت علی اکبر سلام الله علیه 2010-07-22T06:44:24+01:00 2010-07-22T06:44:24+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/71 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور مردم روستای اوزکلا مانند دیگر مردم مومن و دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از قدیم الایام جهت برپائی شعایر مذهبی و ارزشهای دینی خاصه زنده نگهداشتن نهضت عاشورا بسیار فعال بوده که اوج آن عزاداری سید الشهدا حضرت ابا عبداله الحسین علیه السلام به خصوص تاثیر دادن اهداف قیام امام در زندگی اشان و سپردن آن به نسلهای بعدی و تاکید بر ادامه راه امام حسین علیه السلام در مبارزه علیه ظلم و ستم بوده است . که به همین منظور اقدام به تشکیل هیئتی به نام هئیت جوانان اوز


مردم روستای اوزکلا مانند دیگر مردم مومن و دوستدار اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از قدیم الایام جهت برپائی شعایر مذهبی و ارزشهای دینی خاصه زنده نگهداشتن نهضت عاشورا بسیار فعال بوده که اوج آن عزاداری سید الشهدا حضرت ابا عبداله الحسین علیه السلام به خصوص تاثیر دادن اهداف قیام امام در زندگی اشان و سپردن آن به نسلهای بعدی و تاکید بر ادامه راه امام حسین علیه السلام در مبارزه علیه ظلم و ستم بوده است . که به همین منظور اقدام به تشکیل هیئتی به نام هئیت جوانان اوزکلای نور متوسلین به حضرت علی اکبر سلام الله علیه در سال 1345 نمودند ، که از همان ابتدا این هیئت در تهران برگزار گردید و تاکنون ادامه دارد . این هیئت به صورت سیار و هر شنبه شبها تشکیل می گردد ، که علت انتخاب آن در آغاز هفته به این جهت است که کسانی که در پایان هفته به خصوص در تابستانها به روستا سفر می کنند ، بتوانند بعد از مراجعت در هیئت شرکت نمایند . در اواخر سال 1390 محلی در تهران جهت ساخت مكان ثابت هیئت كه با كمك اهالی روستا از قبل خریداری شده بود ، تكمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت .       

]]>
شهدای اوزکلا 2010-07-22T06:35:33+01:00 2010-07-22T06:35:33+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/19 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور                                   بسم الله الرحمن الرحیم                                            اعوذ بالله من الشیطا                                   بسم الله الرحمن الرحیم

                                           اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

و لا تقولوا لمن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیاء ولكن لا تشعرون        سوره بقره - آیه 154
كسانی را كه در راه خدا كشته می شوند ، مرده تصور نكنید ، بلكه زنده اند ولی شما درك نمی كنید .

ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون      سوره آل عمران - آیه ۱۶۹

نپندارید که شهیدان راه خدا مرده اند ، بلکه زنده اند به حیات ابدی و در نزد پروردگارشان متنعم خواهند بود .

امام خمینی ( رضوان الله تعالی علیه ) فرمودند : شهدا شمع محفل دوستانند ، شهدا در قهقهه مستانه شان و در شادی وصولشان عند ربهم یرزقون اند و از نفوس مطمئنه ای هستند كه مورد خطاب فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی پروردگارند . و فرمودند : نگذارید پیشکسوتان جهاد و شهادت در پیچ و خم زندگی روزمره به فراموشی سپرده شوند . و فرمودند : شهدا امامزادگان عشقند که مزارشان زیارتگاه اهل یقین است . و فرمودند : چه غافلند دنیا پرستان و بی خبران که ارزش شهادت را در صحیفه های طبیعت جستجو می کنند و وصف آن را در سروده ها و حماسه ها و شعرها می جویند و در کشف آن از هنر تخیل و کتاب تعقل مدد می خواهند . و حاشا که این معما جز به عشق میسر نگردد . و فرمودند : مسلم خون شهیدان ، انقلاب و اسلام را بیمه كرده است . خون شهیدان برای ابد درس مقاومت به جهانیان داده است و خدا می داند كه راه و رسم شهادت كور شدنی نیست . و این ملتها و آیندگان هستند كه به راه شهیدان اقتدا خواهند نمود و همین تربت پاك شهیدان است كه تا قیامت مزار عاشقان و عارفان و دلسوختگان و دارالشفای آزادگان خواهد بود . خداوندا ، این دفتر و كتاب شهادت را همچنان به روی مشتاقان باز ، و ما را هم از وصول به آن محروم مكن . خوشا به حال آنان كه با شهادت رفتند ، خوشا به حال آنان كه در این قافله نور جان و سر باختند ، خوشا به حال آنهائی كه این گوهرهای گرانبها را در دامان خود پروراندند . و فرمودند : یك عمر عبادت كردید ، قبول باشد ، یك بار هم وصیتنامه این شهدا را بخوانید . امام خامنه ای ایدهم الله تعالی نیز در این باره فرمودند : امروز فضیلت زنده نگهداشتن یاد و نام شهدا کمتر از شهادت نیست . و فرمودند : خون شهیدان تضمین کننده استقلال ملت و سر بلندی اسلام است . و فرمودند : راه را با این ستاره ها ( شهدا ) می شود پیدا كرد ، چون همیشه در حال درخششند .

مردم شهید پرور روستای اوزکلا نیز مانند دیگر نقاط سرزمین اسلامیمان در دفاع از انقلاب اسلامی و زنده نگهداشتن ارزشهای آن همواره پیشقدم بوده و از آنچه که در توان داشته جهت پیشبرد اهداف مقدس آن دریغ ننمودند و از ابتدای اولین جرقه های انقلاب تاکنون با تقدیم ۴۴ شهید و نیز چندین جانباز در یاری نمودن اسلام عزیز کوشیدند و با ادامه راه شهیدانشان و با اطاعت از مقام معظم رهبری دشمنان اسلام و انقلاب را مایوس و نا امید ساختند .

]]>
شهید حسین شاه حسینی ( شاهین راد ) 2010-07-21T13:33:32+01:00 2010-07-21T13:33:32+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/65 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور قرزند : ابراهیم تولد :  1340 شهادت : 22/12/57 محل شهادت : تهران - توسط منافقینمزار : تهران - بهشت زهرا سلام الله علیهاقطعه 17 - ردیف 106 - شماره 19

قرزند : ابراهیم

تولد :  1340

شهادت : 22/12/57

محل شهادت : تهران - توسط منافقین

مزار : تهران - بهشت زهرا سلام الله علیها

قطعه 17 - ردیف 106 - شماره 19

]]>
شهید سید رضا صادقی 2010-07-21T13:32:43+01:00 2010-07-21T13:32:43+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/64 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور   تولد : شهادت :  16/4/58 محل شهادت : تهران  

تولد :

شهادت :  16/4/58

محل شهادت : تهران

]]>
شهید محمد شاه حسینی 2010-07-21T13:28:38+01:00 2010-07-21T13:28:38+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/63 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور   فرزند : رمضان تولد :  1333 شهادت :  16/8/58 محل شهادت : ماکو - مرز بازرگان مزار : تهران - بهشت زهرا سلام الله علیها قطعه 24 - ردیف 21 - شماره 10   قسمتی از وصیتنامه شهید :                                 بسم الله الرحمن الرحیم نامه ای به درون پر درد و قلب پر سوز و دل بی ایمان خودم .

 

فرزند : رمضان

تولد :  1333

شهادت :  16/8/58

محل شهادت : ماکو - مرز بازرگان

مزار : تهران - بهشت زهرا سلام الله علیها

قطعه 24 - ردیف 21 - شماره 10  

قسمتی از وصیتنامه شهید :

                                بسم الله الرحمن الرحیم

نامه ای به درون پر درد و قلب پر سوز و دل بی ایمان خودم .

در این غربتکده دنیا غمی درون دلم زبانه می کشد که شعله اش جانم را می سوزاند . من در مرز بازرگان هستم که خط مرزی ایران و ترکیه را مشخص می کند و غروب دهکده بازرگان چه غمگین و پر معناست . دیشب که تنها بر روی پشت بام نگهبان تیربار بودم ، در فکر عمیقی فرو رفتم . نمی دانم به چه فکر می کردم . به پدرم ، مادرم ، خواهرم و یا برادرم . یا به ترس ، و یا به خدا فکر می کردم و به انقلاب و امام و رهبرم . هر چه بود که به همه اینها فکر می کردم مگر به خودم .

به پدرم فکر می کردم که چه امیدی به من دارد و فکر می کند که با آمدنم به سپاه از داشتن پسری محروم می گردد . به مادرم فکر می کردم که چه زجرها و مصیبتهائی کشید و با چه خون دلی مرا پرورش داد و بزرگ نمود ، و حال چگونه و به چه راحتی به سپاه آمده ام . و شاید که هرگز به خانه باز نگردم . به برادرم فکر می کردم که فکر می کند با بودن من تکیه گاهی دارد . و به خواهرم فکر می کردم که از داشتن برادری محروم می گردد . و به ترس فکر می کردم که در وجود هر انسانی هست ، و این که هر کس بی ایمان تر و ترسوتر است سازشکارتر است و بی مصرف و پست و خود فروخته .

و به خدا فکر می کردم که خالق قادر و متعال است و تنها و از دیده ها نهان ، اما بر همه نهانها آشکار . و آنگاه در وجود خود خدا را حس کردم و دیگر چیزی برایم اهمیتی نداشت و بزرگترین دلبستگیهای زندگی برایم بی ارزش شدند و زمانی که به یاد خدا بودم ، می اندیشیدم که خدا عادل است و در هم کوبنده ظالمان . و باز هم به خداوند بزرگ و مهربان فکر می کردم که چگونه مرا در قالب سپاه به اینجا هدایت نمود تا از یاوران اسلام و انقلاب و امام عزیز باشم .  

منم که شهره شهرم به عشق ورزیدن

                                           منم که دیده نیالوده ام به بد دیدن

 

]]>
شهید اصغر نعمتی 2010-07-21T13:26:59+01:00 2010-07-21T13:26:59+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/62 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور فرزند : تولد :   1324 شهادت :  27/9/58 محل شهادت : دانشگاه تهران (دانشکده الهیات) مزار : قم - بهشت حضرت معصومه سلام الله علیها مختصری از زندگینامه شهید :                                                                   &

فرزند :

تولد :   1324

شهادت :  27/9/58

محل شهادت : دانشگاه تهران (دانشکده الهیات)

مزار : قم - بهشت حضرت معصومه سلام الله علیها

مختصری از زندگینامه شهید :

                                 

                                  

                                              بسم الله الرحمن الرحیم

اصغر در سال 1324 در تهران و در خانواده ای مومن و متقی متولد گردید . او تحصیلاتش را تا مقطع متوسطه ادامه داد ، اما به دلیل مشکلات اقتصادی ترجیح داد سر کار برود و خانواده اش را کمک نماید .

اصغر جوانی رشید و آراسته به صفات و اخلاق اسلامی بود . او به خانواده اش ، خاصه پدر و مادرش بسیار احترام می گذاشت . او به نماز و قرآن بسیار اهمیت می داد و همیشه در هیئات مذهبی شرکت می کرد . 

اصغر با اوج گیری نهضت امام خمینی به مردم پیوست و به و به تکثیر و توزیع اعلامیه های امام روی آورد . او در مدت اقامت امام یک بار به پاریس رفت و پس از آوردن اعلامیه از امام و پخش آن ، توسط مزدوران رژیم پهلوی شناسائی و دستگیر شد و مدتی را در زندان گذراند . پس از رهائی از زندان در ادامه فعالیتهای انقلابی مصمم تر گشت . او ترسی از مرگ نداشت و با شرکت در تظاهرات مردمی با ماموران رژیم مبارزه می کرد .

اصغر با پیروزی انقلاب اسلامی خود را وقف فعالیت در کمیته انقلاب نمود . و پس از مدتی و در پی شهادت شهید مطهری ، به عنوان محافظ شهید دکتر مفتح انتخاب شد و سر انجام در صبح 27 آذر 58 در دانشکده الهیات دانشگاه تهران به همراه شهید مفتح و شهید جواد بهمنی دیگر محافظ دکتر ، توسط منافقین ( گروهک فرقان ) ترور و به درجه رفیع شهادت نائل آمد و به لقاء پروردگارش شتافت و پیکر مطهرش در بهشت معصومه سلام الله علیها در شهر قم آرام گرفت .   

]]>
شهید مسعود سیامک 2010-07-21T13:26:25+01:00 2010-07-21T13:26:25+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/61 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور فرزند : احمد تولد : 19/9/1340 شهادت :  22/9/59 محل شهادت : سر پل ذهاب ( عملیات بعثت )  مزار : تهران - بهشت زهرا سلام الله علیها قطعه 24 - ردیف 49 - شماره 6 مختصری از زندگینامه شهید :                                                        &

فرزند : احمد

تولد : 19/9/1340

شهادت :  22/9/59

محل شهادت : سر پل ذهاب ( عملیات بعثت ) 

مزار : تهران - بهشت زهرا سلام الله علیها

قطعه 24 - ردیف 49 - شماره 6

مختصری از زندگینامه شهید :

                                

                                              بسم الله الرحمن الرحیم

مسعود در تاریخ نوزدهم آذر سال 1340 در تهران و در خانواده ای مومن و متقی متولد گردید . او تحصیلاتش را تا مقطع دیپلم ادامه داد . دوران دبیرستان مسعود با اوج انقلاب اسلامی همزمان شد و او که روحیه ای مذهبی و انقلابی داشت به سرعت جذب حرکتهای مردمی به رهبری امام خمینی (ره) گردید و خود مشوق دوستان و هم کلاسیهایش شد .

مسعود عاشق شهادت بود و همیشه به دوستان شهیدش غبطه می خورد . او دارای فضائل اخلاقی والائی بود ، از این جهت الگوی بسیار خوبی برای آشنایان و دوستانش شده بود . تقوا و رعایت موازین شرعی در او بسیار چشمگیر بود . او در طول دوران زندگی اش همیشه به فکر هم نوعان خاصه قشر مستضعف بود و تا آن جا که توان داشت از کمک به آنان دریغ نمی کرد .  

مسعود پس از پیروزی انقلاب اسلامی وارد سپاه پاسداران شد و پس از مدت کوتاهی و با شروع جنگ تحمیلی عازم جبهه های نبرد حق علیه باطل گردید و در همان ابتدا به عنوان فرمانده گروهی از بسیجیان استان مازندران انتخاب شد و هنوز جند ماهی از پیکارش با دشمن بعثی نگذشته بود که به آرزوی دیرینه اش شهادت رسید و به سعادت ایدی دست یافت و پیکر مطهرش در بهشت زهرا سلام الله علیها آرام گرفت .  

عدد 19 در زندگی مسعود به صورت رمز در آمد ، به طوری که  19 آذر به دنیا آمد و  19 سال تمام زندگی کرد و  19 آذر به شهادت رسید و نیز خلاصه ای از زندگینامه او به طور اتفاقی در  19 آذر در این جا ثبت گردید .


آقای شاه حسینی ( شاعر روستای اوزکلا ) در رثای شهید مسعود اینچنین سروده اند :


مسعود جان به شهر شهیدان خوش آمدی

                                                                    با این شتاب و شور فراوان خوش آمدی

در آشیان خاک تو را تنگ بوده جای

                                                                    ای طایر خجسته به سامان خوش آمدی

شوق شهید گشتنت از هر که بیش بود

                                                                    اینک شهید نزد شهیدان خوش آمدی

عهد شهادتی که به حق داشتی نخست

                                                                    بردی تو عهد خویش به پایان خوش آمدی

ای مرغ پر شکسته گلزار انقلاب

                                                                    بی بال و پر به صحنه بستان خوش آمدی

گویند نیم پیکرت از بین برده خصم

                                                                    با نیمه دگر سوی یاران خوش آمدی

یار حسین و خصم یزید زمانه ای

                                                                    بهر حسین داده سر و جان خوش آمدی

دشت ذهاب صحنه کربلای توست

                                                                    از کربلای خطه ایران خوش آمدی

بیگانه بودی از صف بیگانگان عشق

                                                                    ای آشنای حق سوی خوشان خوش آمدی

تقوی و زهد و طاعت و تسلیم و انقیاد

                                                                     بود امتیازت از همه اعوان خوش آمدی

شاگرد خوب مدرسه پاک انقلاب

                                                                     سوی جنان ز صحن دبستان خوش آمدی

ای نوجوان پاک که مسعود نام توست

                                                                      کردی سعود و نزد شهیدان خوش آمدی

مرگ شهید زندگی جاودانه است

                                                                      ای زنده همیشه دوران خوش آمدی

گر شاه حسینی از غم هجران تو خون گریست

                                                                       لیکن تو شاد و خرم و خندان خوش آمدی

]]>
شهید عباس شاه حسینی 2010-07-21T13:22:41+01:00 2010-07-21T13:22:41+01:00 tag:http://ozkala.mihanblog.com/post/60 بسیج شهدای روستای اوزکلای نور فرزند : علی اکبر تولد : 3/4/1340 شهادت :  1/1/60 محل شهادت : ذوالفقاریه آبادان مزار : بهشت زهرا سلام الله علیها قطعه 24 - ردیف 99 - شماره 4 مختصری از زندگینامه شهید :                                                                    

فرزند : علی اکبر

تولد : 3/4/1340

شهادت :  1/1/60

محل شهادت : ذوالفقاریه آبادان

مزار : بهشت زهرا سلام الله علیها

قطعه 24 - ردیف 99 - شماره 4

مختصری از زندگینامه شهید :

                               

                                              بسم الله الرحمن الرحیم

عباس در مرداد سال 1340 در روستای اوزکلا و در خانواده ای مومن و متقی متولد گردید . او دوران تحصیلات ابتدائی را در روستا گذراند . سپس به تهران آمد و به عنوان کارگر در خیاطی مشغول به کار شد . چند سال بعد در کنار برادر بزرگش که کارگاه دوشک دوزی خودرو داشت ، قرار گرفت و حدود شش سال به این حرفه اشتغال داشت . او بسیار فعال و پر تلاش بود و با همه با خوشروئی و محبت رفتار می کرد و همواره از محرومین و ناتوانان دستگیری می نمود .

عباس در دوران ستم شاهی فعالیت چشمگیری از خود نشان داد . او با پخش اعلامیه های امام خمینی (ره) و نیز شرکت در تظاهرات در صف مردم انقلابی قرار گرفت . حضور و تلاش عباس در روز هفده شهریور (میدان شهدا) بسیار چشمگیر بود و با شجاعتی که داشت ، بعد از کشتار چند هزار نفری مردم بی دفاع به کمک حادثه دیدگان شتافت .

بعد از پیروزی انقلاب و شروع جنگ تحمیلی ، آماده رفتن به خدمت سربازی گردید ، تا از این طریق در حفظ نظام نوپای اسلامی در کنار دیگر رزمندگان به جهاد علیه مزدوران بعثی بپردازد . اما برادر بزرگ ایشان که می دید ، برادری با ایمان ، مهربان و دلسوز و کمک کاری مطمئن را از دست می دهد ، ابتدا مخالفت نمود ، اما وقتی اصرار او را دید ، دل از او برید و به خدایش سپرد . 

عباس پس از گذراندن دوره آموزشی به جبهه های نبرد حق علیه باطل اعزام و در سنگر مقاومت به دفاع از دین و آرمانهای انقلاب اسلامی مشغول شد . و در نهایت او که روحیه ای انقلابی و ارزشی داشت ، پس از چند ماه در شکست حصر آبادان در منطقه ذوالفقاریه به آرزوی خویش دست یافت و با شهادت به سعادت ابدی رسید و پیکر مطهرش در بهشت زهرا سلام الله علیها آرام گرفت  .  

    

]]>