تبلیغات
روستای اوزکلا - ارتفاعات و گردنه های زیبای لو بشم و ترک بشم (لاله وش و ترک وش)

روستای اوزکلا

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

چند کیلومتر بعد از گذشتن از پل زنگوله و روستای دونا ، پس از طی مسیر سربالائیهای تند و طولانی و پر پیچ و خم به دو گرنه لاله وش و ترک وش که دره میانشان آنها را از هم جدا می کند ، می رسیم . روستاهای الیکا ، کلاونگا و کمربن نیز در این دره قرار دارند .

در گویش محلی نام این دو گردنه لو بشم و ترک بشم ( لو به معنی بالا و ترک به معنی زیبا و کوچک و بشم به معنی گردنه ) است . این دو گردنه که بسیار مرتفع بوده و گاهی در اوایل تابستان نیز پوشیده از برف است ، چشم اندازی دلربا دارد و در اوج سکوتش ، هوائی بسیار دلپذیر و روح افزا و خنک ، با نسیمی ملایم و چشمه های آبی بسیار ذلال و گوارا و خنک و طبیعتی بکر و دست نخورده همراه با پوشش گیاهی متنوع از جمله انواع گیاهان داروئی دارد که قلب و روح هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید و بی اختیار انسان را به یاد خدا و عظمت او می اندازد و به طور یقین دل هر عاشقی وجود این همه نعمات خداوند بزرگ و مهربان را سپاسگزار خواهد بود .

وجود گلهای متنوع خاصه گلهای قرمز لاله وحشی زیبائی این منطقه را دو چندان نموده است ، به ویژه که لاله سرخ نماد شهیدان گشته است و ناخداگاه  یادشان در ذهن تداعی می گردد .نوشته شده در سه شنبه 29 تیر 1389 توسط بسیج شهدای روستای اوزکلای نور
مقام معظم رهبری

آرشیو مطالب
آمار سایت
Blog Skin