روستای اوزکلا

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

چند کیلومتر بعد از گذشتن از پل زنگوله و روستای دونا ، پس از طی مسیر سربالائیهای تند و طولانی و پر پیچ و خم به دو گرنه لاله وش و ترک وش که دره میانشان آنها را از هم جدا می کند ، می رسیم . روستاهای الیکا ، کلاونگا و کمربن نیز در این دره قرار دارند .

در گویش محلی نام این دو گردنه لو بشم و ترک بشم ( لو به معنی بالا و ترک به معنی زیبا و کوچک و بشم به معنی گردنه ) است . این دو گردنه که بسیار مرتفع بوده و گاهی در اوایل تابستان نیز پوشیده از برف است ، چشم اندازی دلربا دارد و در اوج سکوتش ، هوائی بسیار دلپذیر و روح افزا و خنک ، با نسیمی ملایم و چشمه های آبی بسیار ذلال و گوارا و خنک و طبیعتی بکر و دست نخورده همراه با پوشش گیاهی متنوع از جمله انواع گیاهان داروئی دارد که قلب و روح هر بیننده ای را مجذوب خود می نماید و بی اختیار انسان را به یاد خدا و عظمت او می اندازد و به طور یقین دل هر عاشقی وجود این همه نعمات خداوند بزرگ و مهربان را سپاسگزار خواهد بود .

وجود گلهای متنوع خاصه گلهای قرمز لاله وحشی زیبائی این منطقه را دو چندان نموده است ، به ویژه که لاله سرخ نماد شهیدان گشته است و ناخداگاه  یادشان در ذهن تداعی می گردد .نوشته شده در سه شنبه 29 تیر 1389 توسط بسیج شهدای روستای اوزکلای نور
مقام معظم رهبری

آرشیو مطالب
آمار سایت
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic