تبلیغات
روستای اوزکلا - نمای قدیم و جدید روستا

روستای اوزکلا

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

 

 

این روستا در دامنه دو طرف دره یکی از کوه های منطقه ، رو به مشرق قرار دارد . خانه هائی که از قسمت بالا محله یعنی در ارتفاع حدود ۲۵۰ متری به سمت پائین محله امتداد دارند و بصورت پراکنده در زمینهای اطراف آن و کنار جاده گسترش یافته اند ، به طوری که یک سمت آن تا فاصله ۱ کیلومتر ادامه پیدا کرده و به روستای اوز رسیده است . البته بیشتر ساکنان روستا ، خاصه آنهائی که در قسمت صحرا خانه ساخته اند ، ییلاقی هستند و فقط تابستان در آن سکونت دارند .

کوه های بلند ، اطراف روستا را احاطه کرده اند و بیشتر زمینها به لحاظ قرار گرفتن در دامنه آن شیب دار هستند و مکانهای مسطح در آن بسیار کم است . رودخانه اصلی روستا از طرف روستای ناحیه جاری گشته و به سمت شمال ادامه می یابد . این رودخانه در فصل بهار بسیار پر آب و خروشان بوده و نمی توان از آن عبور کرد . در فصل زمستان نیز به جهت سرمای زیاد روی آن را یخ می پوشاند . در این رودخانه انواع موجودات آبزی مانند ماهی قزل آلای خال قرمز وجود دارد که به خاطر شکار غیر قانونی نسل آن در حال انقراض است . رودخانه کوچکتر دیگری که روبروی روستا قرار دارد ، از سمت روستای انگرود جریان یافته که به رودخانه اصلی روستا می ریزد . زمینهای روستائیان در دوطرف این دو رودخانه قرار گرفته که به وسیله آن سیراب می گردند .

در سالهای نه چندان دور جمعیت روستا زیاد بود ، اما با این که به برکت انقلاب اسلامی جاده و برق و آب و تلفن و امکانات دیگر به روستا آورده شده ، متاسفانه چند سالی است که افراد جوانتر به واسطه سختی کار و تامین نشدن هزینه زندگی امروزی ، روستا را برای امرا معاش و پیدا کردن کار در شهر ، ترک نموده اند . بنابراین با از دنیا رفتن افراد سالخورده ، جمعیت آن هر سال کمتر شده و به علت جایگزین نشدن آن ، خانه های بیشتری متروک می گردند . به طوری که در زمستان شاید تعداد آن به ۱۰ تا ۲۰ خانوار هم نرسد . روستاهای دیگر هم با این وضعیت روبرو هستند .  

شغل روستائیان بیشتر کشاورزی ، باغداری و دامداری در حد رفع نیاز خودشان است .نوشته شده در پنجشنبه 31 تیر 1389 توسط بسیج شهدای روستای اوزکلای نور
مقام معظم رهبری

آرشیو مطالب
آمار سایت
Blog Skin