تبلیغات
روستای اوزکلا - کوه پلیما ( آزاد کوه کوچک )

روستای اوزکلا

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

منطقه ای که روستا در آن واقع شده ، پوشیده از کوه ها و دره های بزرگ و کوچک و پوشش گیاهی متنوع و آبی ذلال و گوارا و هوائی خنک و دلپذیر و تهی از هرگونه آلودگیهای صوتی و هوائی است . سکوت خاص کوهستان و شنیدن صدای رودخانه و نسیمی که با پیچیدنش در لابلای شاخ و برگ درختان و گیاهان همراه با صدای آواز پرندگان ، مناظر بسیار روح بخشی پدید آورده که ناخداگاه انسان را متوجه بزرگی و عظمت خداوند تبارک و تعالی در خلقت این همه شگفتی و زیبائی می نماید و دل را چنان شیفته پروردگار خویش می کند که سر تسلیم در پیشگاهش فرود آورده و او را به خاطر این همه بنده نوازی بی منت شاکر خواهد ساخت .   

کوه پلیما یکی دیگر از زیبائیهای طبیعت بکر آن منطقه است . این کوه از نظر ارتفاع یک سوم آزاد کوه است ، اما شکل و ترکیبش درست مانند آن است . یعنی قسمت دامنه و پائین آن که نیمی از آن را تشکیل می دهد مانند کوه های دیگر است ، اما نیمه بالائی و به عبارتی قله آن عمودی و پشت آن شیب دار است . قسمت عمودی آن نیز مانند آزاد کوه از سنگهای عمودی شکل با فضاهای خالی داخل آن تشکیل شده ، که گاهی بر اثر فرسایش ، تکه های بزرگ و کوچک از آن جدا می گردد و به پائین و در دامنه آن سقوط می کند .

این کوه زیبا یک کیلومتر بعد از روستا قرار دارد و زمینهای کشاورزان در دامنه آن گسترش یافته است . در قسمتهای مختلف این کوه و کوه های اطراف انواع حیوانات وحشی مانند آهو ، بز کوهی ، کل ، گراز ، خرس ، گرگ ، خرگوش ، خزندگانی مانند مار و پرندگانی مانند کبک زندگی می کنند . در دامنه و پائین کوه نوعی میوه جنگلی و بوته ای شکل و به صورت پراکنده معروف به آلبالوی کوهی وجود دارد که کمی ترش و بسیار خوش طعم است و کمی از آلبالو کوچکتر و مزه آن را هم دارد .نوشته شده در سه شنبه 29 تیر 1389 توسط بسیج شهدای روستای اوزکلای نور
مقام معظم رهبری

آرشیو مطالب
آمار سایت
Blog Skin